×

CURSURI GRATUITE DE ÎNVĂȚARE A LIMBII ROMÂNE

În temeiul Hotărârii Guvernului nr.115/2023 cu privire la aprobarea programului Național privind învățarea limbii române de către minoritățile naționale, inclusiv populația adultă, pentru anii
2023 – 2025, Ministerul Educației și Cercetării informează despre organizarea și dersfășurarea CURSURILOR GRATUITE DE ÎNVĂȚARE A LIMBII ROMÂNE pentru angajații din sistemul educațional, sistemul medical, administrația publică, justiție, economie și alte categorii de adulte.
Perioada cursurilor MAI – DECEMBRIE. Cursurile vor fi organizate cu prezența fizică, cât și online.
Durata unui curs este de 60 ore ( 1 sesiune/zi; 3 zile/săptămână; 10 săptămâni). La finele cursului participanții vor obține un certificat.
Persoanele care dețin adresă de email se pot înscrie la cursurile gratuite de învățare a limbii române prin completarea unui formular online, accesând următorul link: http://ctice.md/cursuri_limba_romana/formular
Persoanele care nu au posibilitatea să se înregistreze online se pot adesa la instituția de învățământ din localitate.
Perioada de înregistrare online/depunerea cererilor la cursuri este 05 mai – 26 mai 2023.